Puść wici o Nas dalej...

Jak uprawiać czyste powietrze? Oto rośliny oczyszczające powietrze z toksyn!

Opublikowano 10 września 2015 w Powietrze , Sprzątanie Oczyszczanie - 0 Comments

Czy wiesz w jaki sposób rośliny oczyszczające powietrze poprawiły życie setek ludzi w Delhi?

Dowiedz się w jaki sposób, w zamkniętym budynku biurowym w zanieczyszczonej dzielnicy Delhi w Indiach, udało się uzyskać tak niezwykłą poprawę samopoczucia pracowników i zmniejszyć niekorzystne objawy zdrowotne:

 • obniżenie podrażnień oczu o 52%,
 • zmniejszenie podrażnień układu oddechowego o 34%,
 • zmniejszenie przypadków bólu głowy u personelu o 24%,
 • zredukowanie przypadków upośledzenia oddychania o 12%,
 • ...i zmniejszenie zachorowań na astmę o 9%.

Obejrzyj ten film i poznaj historię Kamala, który z powodu zanieczyszczonego powietrza w Indiach nabawił się niebezpiecznej alergii, a ta znacząco obniżyła wydolność jego płuc!

Rośliny oczyszczające powietrze

Kamal Meattle podaje korzystny wpływ następujących roślin w pomieszczeniach zamkniętych:

ZŁOTOWIEC ŻÓŁTAWY (Palma Areka)
Chrysalidocarpus lutescens

Palma nadająca się do uprawy w domu, która jednak potrafi osiągnąć dość duże rozmiary, jak na przeciętne mieszkania - nawet w donicach łodygi tej rośliny potrafią osiągnąć 1,8m wysokości.

Palma Areka w IKEA

Złotowiec oczyszcza doskonale powietrze z dwutlenku węgla (CO2 w O2).
4 rośliny na osobę o wielkości sięgającej do ramion dorosłego człowieka powinny zapewnić doskonałej jakości powietrze.

Jak o nią dbać? Najlepiej rośnie w temp. 18-27 °C. Należy go obficie podlewać, złotowiec musi mieć zawsze wilgotne korzenie. Raz w miesiącu dodać nawozu dla roślin doniczkowych. W upalne, letnie dni, palmę należy zraszać codziennie. Najlepiej rośnie w jasnym, choć nie bezpośrednim, świetle - należy go ochronić przed bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Okazy o przerośniętych korzeniach należy przesadzać na wiosnę.

14 Metod na Zdrowy-Dom - Gratis!

Z naszego ebooka dowiesz się "Jak bardzo TOKSYCZNY jest Twój DOM" dzisiaj i jak go OCZYŚCIĆ dzięki 14 Skutecznym Metodom.
Poznaj je i zacznij mieszkać zdrowo i bezpiecznie - Przeczytaj TO!

Jak Bardzo Toksyczny Jest Twój Dom? - tło

SANSEWIERIA GWINEJSKA (Wężownica)
Sansevieria trifasciata

Sansewieria bywa też nazywana "językiem teściowej", pochodzi z zachodniej Afryki. To roślina, która od dawna już była uprawiana jako doniczkowa, jej liście w formie miecza, mają żółte obrzeżenia. Jest bardzo łatwa w hodowli i odporna.

Sansewiera Gwinejska w IKEA

Sansewieria oczyści powietrze z dwutlenku węgla (CO2 w O2) w nocy. Dzięki temu wespół ze złotowcem, zapewnisz sobie bogate w tlen powietrze przez całą dobę
6 d0 8 sztuk roślin na osobę sięgających mniej więcej do pasa zapewni czyste powietrze w pomieszczeniu zamkniętym.

Jak o nią dbać? Pomimo, że jest bardzo odporna, to nie należy trzymać jej w temperaturze poniżej 13°C. Najlepiej rośnie w temp. 18-27 °C. Podlewać niezbyt obficie latem i oszczędnie zimą. Świeżo posadzonych roślin nie nawozić przez 6 miesięcy, potem raz na miesiąc stosować specjalny nawóz do kaktusów. Rośnie w miejscach nasłonecznionych oraz lekko zacienionych. Stopień wilgotności względnej powietrza nie ma żadnego wpływu na tę roślinę. Przesadza się ją raz na 4-5 lat, jeśli nie mieści się w doniczce.

EPIPREMNUM ZŁOCISTE (Rafidofora Złota)
Epipremnum aureum

Epipremnum złociste pochodzi z Wysp Salomona. Posiada bardzo długie, mocno rozgałęzione łodygi i twardych, kanciastych liściach o kształcie sercowym - zielonych, żółto nakrapianych.

Epipremnum złote w Leroy Merlin

Rafidofora oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych lotnych związków organicznych (LZO).
3 sztuki na osobę powinny zapewnić najlepszą jakość powietrza.

Jak o nią dbać? Nie toleruje spadków temperatury poniżej 10°C. Najlepiej rośnie w temp. 18-24 °C, nie lubi nadmiaru wody. Latem spryskuj liście 2-3 razy w tygodniu. Epipremnum lubi lekko kwaśny odczyn gleby, dlatego wybierz nawóz z lekką ilością torfu oraz nawozy płynne przeznaczone dla roślin ozdobnych. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, wybieraj dla niej lekko zacienione miejsca. Tę roślinę trzeba chronić przed wyziewami z urządzeń gazowych i olejowych. Przesadza się ją na wiosnę.

Gdzie kupić? Ile to kosztuje?

Mimo, że część z tych roślin ma egzotyczne pochodzenie, to są one powszechnie dostępne w polskich sklepach (jeśli się nie zorientowałaś/-eś, możesz kliknąć ilustrację danej rośliny w ramce, a przeniesiesz się na odpowiednią stronę jednego z popularnych sklepów, które je oferuje).

CENY I DOSTĘPNOŚĆ

Zapytaj w każdym sklepie ogrodniczym, te rośliny są całkiem popularne, dlatego nie powinnaś (powinieneś) mieć problemów z ich zakupem. Ja podaję ceny z dużych marketów:

 1. Złotowiec - dostępny np. w IKEA za 79,99 zł/szt.
 2. Sansewieria gwinejska do kupienia w IKEA za 29,99 zł/szt.
 3. Epipremnum złote dostępne w OBI lub Leroy Merlin za 59 zł/szt.​

Na chwilę obecną wygląda to tak:

To zaledwie 3 gatunki roślin oczyszczających, które prezentuje w swoim wystąpieniu Kamal.  Na tym jednak nie koniec, lista pożytecznych roślin jest dużo dłuższa!

Chcesz poznać inne rośliny?

Przygotowałem dla Ciebie mapę myśli, która przedstawia kilkanaście gatunków roślin, którymi warto się zainteresować. Dowiesz się z niej, jak te rośliny się nazywają (nazwa polska i łacińska), jakie związki chemiczne filtrują i jak skutecznie to robią.

Kliknij obraz, aby obejrzeć podlągn mapy myśli

To tylko fragment mapy myśli, całość zawiera 18 gatunków roślin skutecznie filtrujących powietrze w domu (możesz kliknąć powyższy obrazek, aby zobaczyć podgląd całości w nowym oknie).

Jeśli chcesz pobrać pełną mapę myśli w wysokiej jakości - podaj swój email, a prześlę Ci ją na podany adres.

Wpisz swój email tutaj:

Polityka Prywatności: Szanujemy Twoją prywatność, dlatego dane, które nam podajesz są u nas bezpieczne - nie przekazujemy żadnych infromacji osobom trzecim.


Zielone filtry - Wspaniale, prawda? W czym jednak tkwi... problem?

Właśnie - rośliny w domu, to najnaturalniejszy na świecie i "ekologiczny" (modne obecnie podejście) sposób na oczyszczenie powietrza w domu i zapewnienie sobie dobrego klimatu wewnątrz.

Jest tylko jeden szkopuł...​

13 do 15 sztuk roślin na jednego mieszkańca domu, to... DUŻO!!!

Wyobraź sobie też jak wiele czasu będziesz musiała lub musiał poświęcić na zadbanie o taką ilość roślin w ciągu tygodnia.

Podlewanie roślin to angażujący obowiązek.

Podlewanie roślin, to coś, czego nie można zaniedbywać.


Podsumowując.,.

Osobiście uważam, że oczyszczanie powietrza za pomocą roślin jest dalekie od idealnego i dlatego już niebawem w Zdrowym-Domu przybliżę Ci specjalistyczne urządzenia - oczyszczacze powietrza.

Przedstawię wady i zalety tych rozwiązań, omówię różne typy i metody oczyszczania w nich zastosowane i może nawet pokuszę się o zestawienie najpopularniejszych modeli.​

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli chcesz bardziej zgłębić temat roślin oczyszczających powietrze i możesz poświęcić na to kilka godzin, polecam tę książkę (dostępną w wersji elektronicznej w PDF):

Krzysztof Kamil Galos -

Krzysztof Kamil Galos - "Przyjazne Rośliny"

Książkę najtaniej znalazłem w cenie 19 zł na e-bookowo.pl.

Klikając tutaj znajdziesz spis treści i zapoznasz się z treścią (kilka pierwszych stron).

Jeśli podobał Ci się ten wpis - proszę dziel się nim w mediach społecznościowych przy pomocy tych przycisków:

Zdrowy-Dom | BLOG - logo-120

Możesz też napisać mi co myślisz w komentarzu (pod propozycjami innych artykułów z bloga). Twoje wpisy są dla mnie ważne!


Inne artykuły powiązane z tym tematem

Brak komentarzy

Zostaw komentarz:


Jak Bardzo TOKSYCZNY Jest Twój DOM?

Okładka 3D ebook - Jak Bardzo Toksyczny Jest Twój Dom?
Poznaj 13 Prostych i Skutecznych Metod, by wyeliminować zanieczyszczenia  z domu i zacząć mieszkać ZDROWO i bezpiecznie.
Z ebooka dowiesz się między innymi JAK:
 • Zadbać o czyste powietrze w domu.
 • Zredukować ilość szkodliwych Lotnych Związków Organicznych (VOC).
 • Przygotujesz swój własny, ekologiczny dezodorant i odświeżacz powietrza.
x